The iMBRA committee are pleased to announce that Poland will be hosting the 2022 iMBRA World Championship in Konopiska.

The championship will run from Sunday the 31st July 2022 to Saturday 13th August 2022.  The first week will be Hydro & Offshore followed by Endurance.  

The fast electric boats will also be making an appearance and will be available for any juniors/complete novices to have a go.

2022 iMBRA World Championships Podiums 

Junior 3.5cc Hydro
Junior 3.5cc Hydro

Gold - Miha Folkson, Silver - Ayrton Grandvionnet, Bronze - Jonah Costa

press to zoom
Senior 3.5cc Hydro
Senior 3.5cc Hydro

Gold - Lorenzo Della Noce, Silver - Matthias Hof, Bronze - Tik Wa Franco Yip

press to zoom
Senior 7.5cc Hydro
Senior 7.5cc Hydro

Gold - Mattias Bengtsson, Silver - Aad Bervoets, Bronze Zbigniew Blaszcyk

press to zoom
Senior 15cc Hydro
Senior 15cc Hydro

Gold - Mathias Hof, Silver - Richard Andreassen, Bronze Giuliano Ott

press to zoom
Senior 27cc Hydro
Senior 27cc Hydro

Gold - Ivano Della Noce, Silver Roger Sandaker, Bronze - Samuel Caillet

press to zoom
Junior 3.5 Offshore
Junior 3.5 Offshore

Gold - Oscar Venheim, Silver - Wiktor Godela, Bronze - Leonie Waligora

press to zoom
Senior 3.5cc Offshore
Senior 3.5cc Offshore

Gold - Lorenzo Della Noce, Silver - Giuliano Ott, Bronze - Robert Mecdorf

press to zoom
Junior 7.5cc Offshore
Junior 7.5cc Offshore

Gold - Oscar Venheim, Silver - Yaroslav Kavun, Bronze - Rostislav Kavun

press to zoom
Senior 7.5cc Offshore
Senior 7.5cc Offshore

Gold - Anders Minde Dorum, Silver - Tik Wa Franco Yip, Bronze - Samuel Caillet

press to zoom
Senior 15cc Offshore
Senior 15cc Offshore

Gold - Stefan Waligora, Silver - Anders Minde Dorum, Bronze - Samuel Caillet

press to zoom
Senior 27cc Offshore
Senior 27cc Offshore

Gold - Ivano Della Noce, Silver - Lennart Oberg, Bronze - Hendrick Skistad

press to zoom
Senior 35cc Offshore
Senior 35cc Offshore

Gold - Mirko Ivancigh, Silver - Tommy Roheim, Bronze - Francesco Ruvolo

press to zoom
Junior 3.5cc Endurance
Junior 3.5cc Endurance

Gold - Rok Folkson, Silver - Armand Surtel, Bronze - Mikolaj Sobczyk

press to zoom
Junior 7.5cc Endurance
Junior 7.5cc Endurance

Gold - Ayrton Gandvionnet, Silver - Akos Beke, Bronze - Arturs Teteris

press to zoom
Junior 15cc Endurance
Junior 15cc Endurance

Gold - Mattys Lebon, Silver - Conner Willimsky, Bronze Ayrton Grandvionnet

press to zoom
Senior 3.5cc Endurance
Senior 3.5cc Endurance

Gold - Andras Berta, Silver - Valentinas Pumputis, Bronze - Dirk Weichaus

press to zoom
Senior 7.5cc Endurance
Senior 7.5cc Endurance

Gold - Andras Berta, Silver - Markus Schwab, Bronze - Josef Navratil

press to zoom
Senior 15cc Endurance
Senior 15cc Endurance

Gold - Sebastien Videmont, Silver - Mauro Braghieri, Bronze Erich Costa

press to zoom
Senior 27cc Endurance
Senior 27cc Endurance

Gold - Erich Costa, Silver - Cedric Grandvionnet, Bronze - David Sticka

press to zoom
Senior 35cc Endurance
Senior 35cc Endurance

Gold - Karel Hajek, Silver - Cedric Grandvionnet, Bronze - Erich Costa

press to zoom